Ako sme zvládli vyučovanie na diaľku

Ako sme zvládli vyučovanie na diaľku

Po rozhovoroch s učiteľmi, ktorí používajú materiály Wow!, sme vybrali najzaujímavejšie komentáre o dištančnom a online vyučovaní a o výzvach s tým spojených.

"

Na jar 2020 nás všetkých zaskočilo zatváranie škôl a prechod na diaľkové vyučovanie. Pre niektorých učiteľov však prechod na vyučovanie online prišiel prirodzene. Ako ste sa so situáciou vyrovnali vy, keď ste učili angličtinu?"

Bol to pre všetkých šok. Museli sme sa postarať o to, aby všetky deti mali možnosť pokračovať vo vzdelávaní. V našej škole sme prešli na online vyučovanie. Zo začiatku to bolo ťažké, ale potom si deti na tento nový a nezvyčajný typ vyučovania angličtiny zvykli. Najväčšiu starosť som pri plánovaní hodín mala s tým, aby som našla hry na precvičovanie a fixovanie slovnej zásoby. Tie, ktoré zvyčajne hráme na hodinách, by jednoducho neboli fungovali. Musela som premýšľať, ako prispôsobiť obľúbené aktivity detí tak, aby fungovali aj na online hodinách. Ale podarilo sa nám to. Stačilo trochu kreativity a všetci sme začali odbiehať od počítača a plniť množstvo rôznych úloh. Pomohlo nám aj vydavateľstvo Wattsenglish, ktoré nám ponúklo podporu v čase, keď boli školy zatvorené, a poslalo nám odporúčané aktivity a metodické tipy, takže sme mali čo použiť ako odrazový mostík.

Učiteľka Nataly

 

S materiálmi Wow! sme sa zoznámili po tom, čo sme využili možnosť pozerať videá Steva a Maggie zadarmo počas 30 dní na webovej stránke MyWow! - túto ponuku sme videli na facebookovej stránke Wattsenglish. Odporúčali sme to všetkým našim žiakom a videá sme používali pri dištančnom vyučovaní, pričom sme mali možnosť vidieť, ako boli deti nadšené. Preto sme sa rozhodli prejsť od septembra na materiály Wow!English a sme úplne spokojní. A vďakabohu, že sme prešli - školy sa v októbri 2020 opäť zatvorili. Ale my môžeme spokojne pokračovať s Wow! a nemáme žiadne problémy s vyučovaním a učením angličtiny na diaľku.

Učiteľka Lenka

 

Aké sú výhody materiálov Wow! pri dištančnom vyučovaní?

Najväčšou výhodou sú bezpochyby videopríbehy a pesničky so Stevom a Maggie, ku ktorým majú deti prístup odkiaľkoľvek a kedykoľvek. Dokonca ich sledujú aj vtedy, keď nie sú “v triede”, namiesto sledovania rozprávky v televízii, na telefóne, keď niekam cestujú... A samozrejme, robia si s nimi domáce úlohy. Vďaka tomu sú každý deň v kontakte s rodeným hovorcom a jeho krásnou angličtinou čo je na nezaplatenie.

Videomateriály sú naozaj dobré aj na prácu pri online vyučovaní. Stačí zdieľať obrazovku, zastaviť video v určitom čase a deti odpovedajú na pripravené otázky týkajúce sa videa. Interakcia je dôležitá a deti na videá naozaj výborne reagujú.

Mňa i deti potešila aj rozmanitosť pracovného zošita. Deti sa bavia pri vypĺňaní a vyfarbovaní rôznych pracovných listov, ktoré sú súčasťou videí, a s radosťou ich posielajú učiteľovi ako prílohu na kontrolu. Spätná väzba od učiteľa, či už pochvala alebo najlepšia známka, ich naozaj poteší a motivuje k ďalšej “práci”.

Učiteľka Gabrielle

 

Jedným z obrovských pozitív, okrem videí, ktoré sú skvelé, je farebný pracovný zošit, ktorý deti láka k cvičeniam. Je to omnoho viac ako len vyplňovanie nudnej čiernobielej tabuľky - deti vytvárajú vety, motivuje ich to, ako pracovný zošit vyzerá, a ak je ich domácou úlohou pozrieť si video a odpovedať na otázky k videu, úlohy sa viac-menej píšu samé!

To, čo deťom chýbalo najviac, boli samozrejme ich spolužiaci a interakcia s nimi. Preto sme vymysleli množstvo odporúčaných aktivít na precvičenie a fixáciu novej slovnej zásoby pre potreby dištančného vzdelávania, aby sme mohli pokračovať v hrách a aktivitách, na ktoré boli deti zvyknuté v triede.

Učiteľka Petra

 

Mne sa osvedčilo zdieľanie obrazovky a kontrola jednotlivých cvičení z pracovného zošita pomocou kľúča k pracovnému zošitu, ku ktorému máme my učitelia prístup na mimoriadne praktickej stránke Wow!Academy. Nájdete tam aj čiernobiele kartičky, ktoré sme deťom rozposlali. Doma si ich vytlačili a vyfarbili a my sme s nimi potom mohli robiť množstvo aktivít aj na diaľku. Možno sa to zdá ako nepodstatný detail, ale všetky tieto veci nám pomáhajú a uľahčujú prípravu hodín. My učitelia si vážime každú pomoc, ktorú môžeme dostať.

Učiteľka Marie

 

 

Steve nám pomohol hneď počas prvej vlny zatvárania škôl na jar. Doma v obývačke natočil niekoľko videí, na ktorých si prešiel už naučenú slovnú zásobu a naučil nás niekoľko nových slov. A po celý čas sa držal svojich zásad - angličtina je veselá a zábavná a deti sa učia spôsobom, ktorý je pre nich absolútne prirodzený.

Online výučba je, pochopiteľne, dosť veľkou výzvou. Je náročná technicky i na prípravu. S materiálmi Wow! je však všetko o niečo jednoduchšie. A čo je najdôležitejšie, deti stíhajú hodiny, ktoré ich bavia a ktoré si dlho pamätajú.

Učiteľka Michelle

 

"

Späť na články

MyWow

Interaktívny portál My Wow! naozaj stojí za návštevu. Nájdete tu množstvo zábavných videí so Stevom, Maggie a Bobbym a vďaka našej aplikácii pre Android a iOS si môžete videá prehrať kedykoľvek a kdekoľvek, bez reklám. Super, však?