Jak probíhalo seznámení s Wow!English nám popsala paní Marie Švandová.
Seminář angličtiny pro učitele mateřských a základních škol zdarma? Facebook mi nabídl registraci na školení Wow!English, který sliboval přesně to, co dnešní učitelé hledají dennodenně – inspirativní metodu učení cizího jazyka, školu hrou, komplexní materiály a detailní plán výuky. Zaregistrovala jsem se tedy přes e-mail a jela jsem zjistit do Tanvaldu, jednoho z mnoha míst, kde se školení konají, jestli se opravdu dá všechno tohle skloubit do něčeho, co má hlavu a patu.
Přicházím do učebny v nejvyšším patře tanvaldské základní školy, samozřejmě na poslední chvíli… Mé obavy z toho, že bude plno, se vyplnily. Naštěstí zbyla ještě poslední dvě volná místa před tabulí, takže jsem si na šprtku sedla tam. Všechny „kolegyně“ si již prohlížely svůj dárek: ukázkové materiály, které ležely i přede mnou. Vzápětí se již ozval energický hlas s plynulou angličtinou.
„Who has got a dog? Hand up!“ Pár učitelek zvedlo ruku. „Who has got a brother? Stand up!“ V tu chvíli se ozvalo známé vrzání školních židlí, když si dobrá polovina přítomných stoupala. Já i ostatní záhy chápeme, že se jedná o jakousi warm-up game neboli zahřívací hru. A s fyzickými aktivitami to byl jen lehký rozjezd! Došlo na houpání v bocích, používání hlubokého a vysokého hlasu nebo rapování. To vše mi připadá vlastně jako hra, záhy se však dozvídám, že se jedná o prožitkovou formu učení. „Děti si spojí pohyb s daným slovíčkem. Například při slovu swing budou mít chuť zhoupnout se v bocích a dojde jim, že to dělá přece houpačka,“ přibližuje metodu Wow! školitelka Zuzana Krejčová.
Následně s paní školitelkou nahlédneme do tajů učení cizího jazyka. Tedy představení nových slovíček a gramatiky, procvičování a opakování, zařazení nových slovíček a jazykových struktur do pasivní slovní zásoby a posléze přesun do zásoby aktivní. Ukazujeme si to na příkladu obrázkových karet, tzv. flash cards, kdy se nám postupně odkrývá obrázek, přičemž nejde hned poznat, o co se jedná. Proto celá třída krčí rameny a říká I don’t know, dokud není jasné, že na obrázku je například skluzavka. Představili jsme si nová slovíčka, několikrát je zopakovali, procvičili prostřednictvím her a myslím, že všem se nám kolotoč neboli roundabout opravdu vštípil do paměti.
Nejakčnější část školení byla zřejmě hra Flyswatter. Učitelky se rozdělily do dvou týmů s modrými a zelenými plácačkami na mouchy. Asi dva metry od nich byly na zdi přilepeny obrázkové karty. Školitelka řekla jedno slovíčko, a kdo ho nejrychleji plácl, vyhrál. Při této aktivitě se teprve ukázal soutěživý duch učitelek. Než se dozvěděly cíl své plácačky, tak stály rozkročeny jako závodníci na startovací lajně a při pomyslném výstřelu vyběhly se značnou vervou. Když tohle nadchne dospělé, tak děti musí být přímo uchvácené, pomyslím si.
Samostatnou kapitolou jsou videa se Stevem a Maggie na Wow! English TV. Přináší rodilého mluvčího s ukázkovou artikulací a výslovností, což je pro děti veliké plus. Navíc z každé části videa jde vidět, že Steve je člověk, který prostě dokáže být parťákem dětí. Málokterý učitel má povahu dělat takové skopičiny a předvádět herecké výkony. Někdo z řad učitelek však namítá, že by využíval materiály Wow! jen jako doplněk, protože by pak měl „přestevováno“. „To je jedním z častých argumentů učitelů, ale zde se právě ukazuje chyba v našem dospěláckém myšlení. Děti nikdy nemají ,přestevováno´. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že jsou schopné koukat na Steva třeba sedmkrát dokola,“ vyvrací jeden z mýtů o Wow! Zuzana Krejčová.
Jelikož mi bylo jasné, že po konci školení se všichni sesypou ke katedře pro dotazy, navázala jsem hovor s učitelkami ze ZŠ Splavy Ilonou Jiskrovou a Petrou Brezarovou již během školení. „Mně se hlavně líbí propojení toho pohybu a hudby. Výhodou jsou také už hotové přípravy na hodinu krok po kroku, ale samozřejmě bych některé aktivity obměňovala,“ říká Ilona Jiskrová. Musím s ní souhlasit, že detailní lesson plans ulehčí učiteli práci. Představa, že přijdu z práce domů a musím ještě promýšlet, co budu s dětmi druhý den dělat, je hrozná. Další výhodou, na které se shodujeme, je přítomnost rodilého mluvčího, od kterého děti slýchávají od malička správnou výslovnost. Jednou z věcí, o kterou se učitelky hodně zajímaly, byl soubor her. „Líbí se mi i seznam her podle abecedy, je to krásně přehledné,“ doplňuje Petra Brezarová. K naší trojici ještě přichází další paní učitelka ze ZŠ Splavy. Když nás slyší, o čem se bavíme, dodává: „Je super, že tyhle materiály jsou i pro neaprobované učitele angličtiny.“ A má pravdu. Jako zdroj dobré výslovnosti je Steve, metodika je zpracována v manuálu pro učitele, přípravy jsou vyřešené a testy předpřipravené.
Myslím, že na konci všechny nejvíc zajímá cena. Je nám řečeno, že celý set pro jednoho žáka třídy základní školystojí 350 Kč. Některé tváře se zkřiví do grimasy, z které je patrné, že cena není úplně nízká. Ve třídě však zazní trefná poznámka: „Je pravda, že nyní děti platí jen za pracovní sešit kolem tří stovek. Tady mají i procvičování na doma.“ V hlavě si přemítám, kolik se normálně platí za jazykové učebnice, a musím uznat, že cena 350 Kč není horentní suma. Zároveň, když děti dostanou vlastní DVD, CD a voucher, díky kterému si mohou opakovat doma s rodiči, kteří třeba nemají výbornou angličtinu.
Mohla bych být jasnovidec. Seminář se po dvou hodinách chýlí ke konci a učitelky si to již míří ke katedře. Je vidět, že je metoda Wow! nadchla a že ji budou chtít vyzkoušet i ve svých třídách. Nedivím se jim. Kdyby lidé z Wow!English učili i dospělé, hned bych se tam přihlásila. Když odcházím, tak si bezděčně broukám nějakou melodii. Až pak mi dojde, že to je písnička The Playground Boogie: Where is the ball? z videa se Stevem. Opravdu návykové!
Interaktivní portál My Wow! rozhodně stojí za návštěvu. Nejen že zde najdete spousty zábavných videí se Stevem, Maggie a Bobbym, ale díky aplikacím pro Android a iOS si videa pustíte kdykoliv, kdekoliv a bez reklam. No není to super?